Grey Powder Coated Sign Posts 89mm outside diameter 3.25mm thick wall for extra strength Grey Powder Coat (RAL 7042) White Powder Coat (RAL 9016) Available... Read more
Grey Powder Coated Sign Posts
| Technical Specifications | |
| Alloy | 6082-T6 |
| Weight - Kg/m | 2.36 |
| Outside Diameter | 88.9mm |
| Internal Diameter | 82.4mm |
| Wall Thickness | 3.25mm |
| Tensile Strength | 215 MPa |
| Shear Strength | 150 MPa |
| Density | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 655 °C |
| Machinability | Good |
| Corrosion Resistance | Good |
Days
Hours
Minutes
Seconds

