140mm diameter aluminium sign posts for large external sign systems and Post & Panel installations. Often used for large entrance signs for new build housing... Read more
140mm diameter aluminium sign posts for large external sign systems and Post & Panel installations. Often used for large entrance signs for new build housing estates.
Manufactured in Europe from premium T6005A T6 aluminium alloy, the 140mm posts have a sturdy 4.5mm wall thickness providing a strong foundation for large sign installations.
Powder Coat
Our most popular finish in our sign post range. Powder coating creates a durable and corrosion resistant coating in an aesthetically pleasing range of colours. As standard our aluminium tubes are available in Black, White & Grey powder coat finish, but we can provide custom powder coat finishes
Aluminium is an infinitely recyclable material, It is the most abundant metallic material on earth making up over 8% of the earths crust. But the recyclable nature of aluminium is not the only important factor when assessing aluminium's sustainability. The process to refine and extrude aluminium is energy intensive and can produce a large CO2 footprint. At Sign Trade Supplies our extrusions use a source billet with carbon footprint 68% lower than the world average. Our extrusions are handled in the
Using an automated shrink wrap machine and premium bubble wrap containing atleast 30% recycled content, we achieve unrivalled safe delivery rates. We take the arrival condition of our products extremely seriously and have developed a system to provide the very best quality product to the end user. Our delivery service can deliver sign posts and extrusions across the entire UK, up to 6000mm in length.
Sizes Available:
140mm x 6000mm
| Technical Specifications | |
| Alloy | 6005A-T6 |
| Weight - Kg/m | 5.19kg |
| Outside Diameter | 140mm |
| Internal Diameter | 131mm |
| Wall Thickness | 4.5 |
| Tensile Strength | 270 MPa |
| Density | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 605 °C |
| Machinability | Good |
| Corrosion Resistance | Good |
Days
Hours
Minutes
Seconds

