102mm diameter aluminium sign posts for large external sign systems and Post & Panel installations. Manufactured in Europe from premium T6082 T6 aluminium alloy, the... Read more
102mm diameter aluminium sign posts for large external sign systems and Post & Panel installations.
Manufactured in Europe from premium T6082 T6 aluminium alloy, the 102mm posts have a sturdy 3.5mm wall thickness providing a strong foundation for sign installations.
Powder Coat
Our most popular finish in our sign post range. Powder coating creates a durable and corrosion resistant coating in an aesthetically pleasing range of colours. As standard our aluminium tubes are available in Black, White & Grey powder coat finish, but we can provide custom powder coat finishes
Anodising
Anodising is a surface treatment that enhances the natural oxide layer of the raw aluminium. Building up a protective and corrosion resistant anodic oxide layer. The anodising can introduce colour into the coating, we stock a standard silver anodised finish.
Aluminium is an infinitely recyclable material, It is the most abundant metallic material on earth making up over 8% of the earths crust. But the recyclable nature of aluminium is not the only important factor when assessing aluminium's sustainability. The process to refine and extrude aluminium is energy intensive and can produce a large CO2 footprint. At Sign Trade Supplies our extrusions use a source billet with carbon footprint 68% lower than the world average. Our extrusions are handled in the
Using an automated shrink wrap machine and premium bubble wrap containing at least 30% recycled content, we achieve unrivalled safe delivery rates. We take the arrival condition of our products extremely seriously and have developed a system to provide the very best quality product to the end user. Our delivery service can deliver sign posts and extrusions across the entire UK, up to 6000mm in length.
Sizes Available:
102mm x 3000mm
102mm x 5000mm
102mm x 6000mm
| Technical Specifications | |
| Alloy | 6005A-T6 |
| Weight - Kg/m | 2.91 |
| Outside Diameter | 101.6mm |
| Internal Diameter | 94.6mm |
| Wall Thickness | 3.5mm |
| Tensile Strength | 270 MPa |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Density | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 605 °C |
| Machinability | Good |
| Corrosion Resistance | Good |
Days
Hours
Minutes
Seconds

