ImagePerfect™ IP 5901 Whiteboard film is a laminated Polyester/PVC film suitable for use with whiteboard markers. It has been specially designed for use in transforming... Read more
ImagePerfect™ IP 5901 Whiteboard film is a laminated Polyester/PVC film suitable for use with whiteboard markers.
It has been specially designed for use in transforming surfaces into and recovering whiteboards.
This product is resistant to most mineral oils, fats and fuels, aliphatic solvents, mild acids, salt and alkaline solutions.
The adhesive has a low initial bond to enable repositionability but builds to form a permanent, waterproof adhesion to most substrates. Can be cleaned with any whiteboard wiper or IP Surface Cleaner.
This product is not printable, many customers use the clear on top of a print vinyl.
| Application | Decoration |
| Interior or Exterior use | Exterior Interior |
| Minimal Temperature Resistance | -30.0 °C |
| Maximal Temperature Resistance | 90.0 °C |
| Adhesive | Clear, solvent acrylic based, permanent |
| Adhesive Composition | Solvent-based acrylic |
| Adhesive colour | Clear |
| Adhesive Strength | 20.0 N/25mm |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive |
| Removability | Permanent Repositionable |
| Material used as liner | PE-coated silicone paper, 140g/m² |
| Liner Colour | White |
| Fire Rating | B1 Self Extinguishing |
| Shelf Life | 2 years (20°C / 50% relative humidity) |
| Thickness | 145.0 µ |
| Durability (range) | 3 - 5 years* |
Days
Hours
Minutes
Seconds

