Oralite (from Orafol), formerly Reflexite, VC 104+ rigid grade is the ideal safety marking tape for trucks and trailers with rigid surfaces. Fully compliant with... Read more
Oralite (from Orafol), formerly Reflexite, VC 104+ rigid grade is the ideal safety marking tape for trucks and trailers with rigid surfaces. Fully compliant with EC104 regulations.
Specifications
| Item Code | R3850-041 |
|---|---|
| Reflective Technology | Prismatic |
| Standard widths, mm | 50 mm |
| Standard lengths, m | 50 m |
| Standard Box Size | 21 x 19 x 6 cm |
| Tariff Code | 3919-10-3100 (EU Origin) |
| Compliance to | ECE 104 Class C |
| Base Material | Metalised polyester |
| Available Colours | Yellow, white and red |
| Backing | Pressure sensitive adhesive |
| Warranty | 10 years |
Days
Hours
Minutes
Seconds

