ImagePerfect 5700HT High Performance Film is a superior quality vinyl range with a permanent, high-tack solvent-based adhesive that is designed for indoor and outdoor applications... Read more
ImagePerfect 5700HT High Performance Film is a superior quality vinyl range with a permanent, high-tack solvent-based adhesive that is designed for indoor and outdoor applications including onto slightly textured, painted walls providing long-term process security. The range is available in 23 gloss colours and 2 matt colours.
The product can be used on a wide variety of surfaces including glass, stainless steel, aluminium, acrylic and many others.
On "hard-to-stick-to" surfaces, we would recommend a test to confirm that the product will bond before full application takes place.
Black and white (Gloss and Matt) are stock items, colours take an addition 2 to 3 working days to bring it.
| Fire Rating | Euroclass B-s1, d0 |
| Adhesive | Solvent based, high-tack acrylic |
| Adhesive Composition | Solvent-based acrylic |
| Adhesive Type | High Tack |
| Removability | Permanent |
| Minimal Temperature Resistance | -30°C |
| Maximal Temperature Resistance | 90°C |
| Thickness | 70µ |
| Shelf Life | 2 years |
| Storage & Transport conditions | 20°C / 50% humidity |
| Product Type | Calendered Polymeric |
Days
Hours
Minutes
Seconds

