ImagePerfect™ 2503LSE Pro is an enhanced version of the former product ImagePerfect 2532 SuperGrip. It is a white gloss polymeric vinyl that has been specifically engineered to... Read more
ImagePerfect™ 2503LSE Pro is an enhanced version of the former product ImagePerfect 2532 SuperGrip. It is a white gloss polymeric vinyl that has been specifically engineered to adhere to LSE (low surface energy) substrates such as water-based car paints, surf boards, motocross bikes, powder-coated metal substrates and many more. Additionally it is also effective with substrates that have a low surface temperature.
Recommended laminates: IP 2810-101, IP 2810-200, IP 2810-300, IP 2830-200 etc.
| Application | Signmaking |
| Interior or Exterior use | Interior Exterior |
| Minimal Temperature Resistance | -30.0 °C |
| Maximal Temperature Resistance | 90.0 °C |
| Curve Format | Flat surfaces Slightly curved surface |
| Product Type | Calendered Polymeric |
| Adhesive | Rubber-based acrylic permanent for low energy surfaces |
| Adhesive Composition | Rubber-based acrylic |
| Adhesive colour | Clear |
| Adhesive Strength | 20.0 N/25mm |
| Adhesive Type | Low energetic |
| Removability | Permanent |
| Material used as liner | PE-coated silicone paper, 140g/m² |
| Liner Colour | White |
| Fire Rating | B1 |
| Shelf Life | 2 years, 20°C / 50% humidity |
| Thickness | 70.0 µ |
| Durability (unprinted) | Up to 8 years |
Days
Hours
Minutes
Seconds

