Plastic Bonding Tape - 19mm x 20M Roll Size Stykra 450 Toffee ULTRA is an extremely aggressive high performance bonding tape that exhibits high levels of... Read more
Plastic Bonding Tape - 19mm x 20M Roll Size
Stykra 450 Toffee ULTRA is an extremely aggressive high performance bonding tape that exhibits high levels of adhesion and cohesion. Compared to typical “toffee tapes” Stykra 450 has excellent UV Resistance, High Shear Strength, High Peel Strength and Higher Service temperature rating.
| Adhesive Type | Hot-Melt Rubber |
| Total Thickness | 1.0mm |
| Adhesive Tape Colour | Hazy Clear |
| Release Liner | Brown Glassine Paper 90gsm |
| Peel Adhesion | Very High |
| Shear Strength | High |
| Elongation | N/A |
| Continuous Temp. Range | -10°C to 80°C |
| Min. Application Temp. | 20°C |
| Suitable for Outdoor Use | Medium Term |
| Adhesion to LSE Substrates | High |
| UV resistance | Excellent |
| Water Resistance | Yes |
Days
Hours
Minutes
Seconds

