ImagePerfect™ 2558 is a white, semi-gloss vinyl with a permanent, agressive, high-tack adhesive for indoor and outdoor applications on LSE (low surface energy) substrates and... Read more
ImagePerfect™ 2558 is a white, semi-gloss vinyl with a permanent, agressive, high-tack adhesive for indoor and outdoor applications on LSE (low surface energy) substrates and other “hard to stick to” surfaces.
This product has been specially created for digital printing on large-format inkjet printers and is suitable for printing with eco solvent and solvent inks as well as UV-cured and latex inks.
IP 2558 also performs well in cold temperature environments and is recommended for flat and slightly textured surfaces.
It promotes high levels of print quality with remarkable text definition and a large colour gamut to ensure colourful images with vibrant area infills. The PE-coated silicone backing paper offers excellent lay flat properties.
Matching Laminate: IP 2810-101, IP 2810-200
| Application | Displays Opaque Signs Point of Sale Safety Signmaking |
| Interior or Exterior use | Interior Exterior |
| Minimal Temperature Resistance | -30.0 °C |
| Maximal Temperature Resistance | 120.0 °C |
| Minimum Application temperature | 5.0 °C |
| Product Type | Calendered Polymeric |
| Adhesive | Permanent solvent adhesive |
| Adhesive Composition | Solvent-based acrylic |
| Adhesive Strength | 22.0 N/25mm |
| Adhesive Type | Low energetic |
| Removability | Permanent |
| Material used as liner | PE-coated silicone paper, 140g/m² |
| Liner Colour | White |
| Fire Rating | B1 |
| Shelf Life | 2 years, 20°C / 50% humidity |
| Durability (range) | 7 years |
Days
Hours
Minutes
Seconds

