Nortex Blackboard Vinyl is an embossed, calendered PVC that is suitable for use with chalk. It has a B1 fire-rating. It has been specially designed... Read more
Nortex Blackboard Vinyl is an embossed, calendered PVC that is suitable for use with chalk. It has a B1 fire-rating. It has been specially designed for use in transforming surfaces into blackboards and for recovering existing blackboards. This product is resistant to most mineral oils, fats and fuels, aliphatic solvents, mild acids, salt and alkaline solutions. The adhesive has a low initial bond to enable repositionability but builds to form a permanent, waterproof adhesion to most substrates. It can be cleaned with any blackboard wiper.
| Application | Decoration |
| Interior or Exterior use | Interior Exterior |
| Minimal Temperature Resistance | -30.0 °C |
| Maximal Temperature Resistance | 90.0 °C |
| Adhesive | Solvent acrylic based, permanent |
| Adhesive Composition | Solvent-based acrylic |
| Adhesive colour | Clear |
| Adhesive Strength | 20.0 N/25mm |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive |
| Removability | Permanent |
| Material used as liner | PE-coated silicone paper, 140g/m² |
| Liner Colour | White |
| Fire Rating | B1 Self Extinguishing |
| Shelf Life | 2 years (20°C / 50% Relative Humidity) |
| Thickness | 180.0 µ |
| Durability (range) | 3 - 5 years* |
Days
Hours
Minutes
Seconds

