ImagePerfect™ 2553 PA Perfect Apply White Gloss Polymeric Vinyl is a permanent product for indoor and outdoor applications. The product utilises a new typeof adhesive... Read more
ImagePerfect™ 2553 PA Perfect Apply White Gloss Polymeric Vinyl is a permanent product for indoor and outdoor applications. The product utilises a new type
of adhesive that also performs well in areas of high altitude and cold temperature. It should be applied at temperatures greater than +5°C.
It promotes high levels of print quality with remarkable text definition and a large colour gamut to ensure colourful images with vibrant area infills.
It is equipped with a backing paper that offers excellent lay flat properties.
| Application | Decoration Displays Point of Sale Signmaking Vehicle Marking |
| Interior or Exterior use | Interior Exterior |
| Minimal Temperature Resistance | -30.0 °C |
| Maximal Temperature Resistance | 90.0 °C |
| Curve Format | Flat surfaces Slightly curved surface |
| Product Type | Calendered Polymeric |
| Adhesive | Solvent acrylic based, permanent |
| Adhesive Composition | Solvent-based acrylic |
| Adhesive colour | Clear |
| Adhesive Strength | 20.0 N/25mm |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive |
| Removability | Permanent |
| Material used as liner | PE-coated silicone paper, 140g/m² |
| Liner Colour | White |
| Fire Rating | B1 |
| Shelf Life | 2 years, 20°C / 50% humidity |
| Thickness | 70.0 µ |
| Durability (range) | Up to 7 years |
Days
Hours
Minutes
Seconds

